Fešáci

 Kapela známá pod názvem Fešáci byla založena v roce 1967 a na českých hudebních podiích koncertuje vlastně dodnes, i když samozřejmě její složení prošlo výraznou proměnou. Původně hrála bluegrass, později se ale začala stále více orientovat na country hudbu, což znamenalo takřka raketový vzestup popularity nejen v tehdejším socialistickém Československu, ale často i za hranicemi. Fešáci cestovali s hudbou nejen po Polsku, Bulharsku a východním Německu, vydali se na turné i po Spojených státech Amerických (1980).

Fešáci se ve své tvorbě inspirovali hlavně v zahraničí, když přezpívávali skladby Boba Dylana nebo Johna Denvera, které se jim postupem doby dařilo interpretovat i v českých verzích, protože publikum v tehdejším Československu anglickým textům rozumělo jen málo, případně vůbec.

V dnešní době má skupina Fešáci celkem deset členů, jsou jimi Jan Turek, Tomáš Linka, Robert Moucha, Jindřich Malík, František Pátek, Antonín Kny, Miloš Slezák, Martin Melničenko, Ladislav Bartoš a Pavel Macar. Donedávna patřil k Fešákům i Jindřich Šťáhlavský, ten ovšem v únoru 2013 bohužel zemřel ve věku nedožitých 68 let. Byl autorem hned několika známých "fešáckých hitů", jako je například Jaro, Osud, Dívka z Rocky Mountain, Ohio nebo třeba Plavá Jane.

Fešáci, kteří koncertují po celém světě již po několik dlouhých desetiletí, rozhodně nehodlají končit s profesionální pěveckou kariérou. Skupina, ve které působil i nekorunovaný král české countryové hudby Michal Tučný, hodlá podle svých slov hrát pokud možno co nejdéle. Věrní fanoušci Fešáků se tak nemusí obávat, že nastane to, co u Honzy Nedvěda, který dal před pokračující pěveckou kariérou po boku svého bratra Františka přednost poklidnému trávení důchodových dnů se svou manželkou Pavlínou.

Mezi bývalé členy Fešáků se dále řadí například známý televizní bavič Petr Novotný, který podobně jako třeba Josef Alois Náhlovský nebo Josef Mladý, další spolupracovníci Fešáků, prorazili i v rámci televizních obrazovek, když uváděli nejrůznější zábavné pořady. Fešáky prošli například i Tomáš Suchomel, Radek Stanka či Pavel Brümer. K velmi častým hostům Fešáků se řadí hlavně dvojka Michalka Tučná a Petr Kocman, někdejší velký přítel Michala Tučného.

Mezi největší pecky od Fešáků se počítají různé skladby, pamětníci určitě znají Lojzu a Lízu (v originále A Hole In The Bucket), Salon Fešáků (Sally Goodwin), Paní má se má (Rocky Mountain High od Johna Denvera) v nezapomenutelném podání Tomáše Linky, Doktore, pomozte (Dear Doctor), Prodavač (The Auctioneer) a Hádej Matyldo (Waltzing Matilda). Zapomínat nesmíme ani na populární Vlakovou baladu, Plavou Jane nebo song Sundej z hodin závaží. Často bývá v repertoáru tuzemských rádiových stanic i skladba Tam u nebeských bran.

Asi málokdo ví, že dnešní Fešáci se původně jmenovali Greenes, v roce 1967 začali vystupovat zejména s bluegrassovým repertoárem. Na kytaru hrál Karel Poláček, banjo vzal do rukou Pavel Brümer a houslí se pak ujal Jan Turek.

Greenes poprvé zabodovali s písní "Prodám laso" v roce 1968, tehdy se jejich počet poprvé rozrostl na šest muzikantů. Od roku 1972 pak skupina nese název Bluegrass Hoppers - Fešáci, který se v upravené podobě nosí dodnes.

Fešáci i přes pokročilý věk poměrně často koncertují, v roce 2013 zavítají do Plzně, Písku, Ústí nad Labem a Chrudimi, celkově za tento kalendářní rok objedou rovnou desítku akcí. V prosinci 2012 se mimo jiné představili v pražském divadle Hybernia, což se dá označit za poměrně prestižní poctu. Čas Fešáků zkrátka ještě nevypršel.

Navštivte také

Doména petrkocman-fanclub.cz

Pagerank: 0

S-rank: 0

Návštěvnost: Doposud 2210 návštěvníků

Prodej / pronájem domény

Doména petrkocman-fanclub.cz je k dispozici k prodeji či k pronájmu. V případě vážného zájmu nás kontaktujte.

Kontaktní formulář